Encyklopedie výživy

Vitamin C

Kyselina L – askorbová má silné redukující účinky, je proto dobrým antioxidačním vitaminem spolu s vitaminem E a β – karotenem. Jsou preventivní ochranou před škodlivým působením volných radikálů.

Vyskytuje se v rostlinných i živočišných tkáních, ale z hlediska potravin jsou významné jen ovoce a zelenina,a to zejména citrusové ovoce, černý rybíz, paprika, šípky, rajčata, jahody, brokolice, kiwi, ale z hlediska spotřeby i brambory a květák. Ze živočišných potravin jsou to prakticky jen játra a ledviny.

Lidský organismus je na přívodu vitaminu C z potravy zcela závislý. Vitamin C se z potravy vcelku snadno vstřebává v tenkém střevě a koncentruje hlavně v některých tkáních. Patří k nim: nadledvinky, hypofýza (podvěsek mozkový), mozek, játra a slezina, bílé krvinky a oči. Největší koncentrace vitaminu C je v mozku, a to až 100x větší než v jiných orgánech, kde chrání přítomnou vysokou hladinu nenasycených mastných kyselin před jejich oxidací.

Nedostatek vitaminu C se projevuje únavou, ztrátou chuti k jídlu, sníženou imunitou, špatnou orientací, sklonem k drobnému krvácení. V organismu se uchovává po dobu 2 – 6 týdnů. Některé potravinářské výrobky je třeba obohatit vitaminem C. Nejdéle a stále se obohacuje dětská výživa, která se začala vyrábět na zařízení dodaném organizací UNRRA, v minulém století brzy poválce. Nejčastěji obohacovanými potravinami vitaminem C jsou nápoje.

Jeho denní doporučená dávka pro dospělého je 100 mg/den. Vitamin C zastává v organismu řadu důležitých funkcí. Zvyšuje absorpci železa v organismu, je nezbytný pro tvorbu kolagenu a tím přispívá ke tvorbě kostí, zubů a jiných tkání, urychluje hojení ran, napomáhá udržovat elasticitu kůže, napomáhá k odolnosti proti infekcím. V poslední době se zjistilo, že má protizánětlivé účinky, které mohou mít podíl na snížení rizika prvotních změn při aterogenních procesech, dále se může kyselina askorbová uplatnit při snížení aktivity koagulačních faktorů a tak se výrazně podílet na snížení rizikové tvorby krevních sraženin a tím má pozitivní vliv na omezení kardiovaskulárního onemocnění. Vitamin C je nezbytný pro konversi vitaminu D3 do jeho nejaktivnější formy – cholekalcitriolu. Podávání vitaminu C vede ke zkrácení délky onemocnění nachlazením. Nejvhodnější příjem je 200 mg denně, a to rozložen nejlépe do 3 dávek, poslední ne později než v 16 hodin.

Vitamin C je citlivý na kyslík, světlo a teplo. Kyselina askorbová se oxiduje na kyselinu dehydroaskorbovou a mění se dále. Při vysokých dávkách se může vytvořit až oxid uhličitý. Nadbytečné množství se pak vylučuje močí.

Na základě směrnice 2002 / 46 o doplňcích stravy vydala komise EU pro ochranu a zdraví spotřebitelů na základě podkladů, které postupně získala z jednotlivých členských států v červnu 2006 pro veřejnost zprávu, která se zabývá bezpečností příjmu vitaminů a minerálních látek. Komise rozdělila vitaminy a minerální látky do tří skupin. Vitamin C zařadila do skupiny druhé, ve které je jen malé riziko při nadměrné konzumaci vitaminu C.

Bl.

ABCDEFGHChIJKLMNOPQRSTUVZ