2012/3
Bc. Alena Strosserová, SPV
Dne 20. Března 2012 proběhl na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) seminář o zdravém životním stylu a školním stravování. Seminář pod názvem Prosazování zdravého životního stylu – VÝŽIVY A POHYBU do výchovy školních dětí připravil MUDr. Petr Tláskal, CSc., předseda Společnosti pro výživu a konal se ve spolupráci Společnosti pro výživu, ministerstva školství a ministerstva zdravotnictví. Záštitu nad seminářem převzal MUDr. Michael Vít, Ph.D. hlavní hygienik ČR a náměstek ministra zdravotnictví pro ochranu a podporu veřejného zdraví.
V bohatém celodenním programu představili přednášející celou řadu projektů, které se zaměřují ve školách na zdravý životní styl a prevenci dětské obezity. Dále zde byly uvedeny aktivity orgánů a škol v této problematice.
Byly to například tyto:
1. Výživa školních dětí z pohledu Ministerstva zdravotnictví. Mgr. Eva Gottwaldová, Ministerstvo zdravotnictví
2. Výkon státního zdravotního dozoru orgánem ochrany veřejného zdraví v oblasti školního stravování, MUDr. Zdeňka Trestrová, Ministerstvo zdravotnictví
3. Výchova ke správným stravovacím návykům ve školním curriculu a přípravě učitelů, doc. PaeDr. Eva Marádová, CSc., Pedagogická fakulta Praha
4. Posilování řídících kompetencí vedoucích školních jídelen, Ph.Dr. Václav Trojan, Ph.D., Pedagogická fakulta Praha
5. Výživa ve výchově ke zdraví, doc. MUDr. P. Dlouhý, Ph.D., Mgr. D. Hrnčířová, Ph.D., 3. LF UK Praha
6. Škola a školní jídelna, Bc. Alena Strosserová, Společnost pro výživu
7. Hravě žij zdravě. Mgr. Jana Divoká, STOB
8. Zdravá abeceda, Nikola Křístek, AISIS
9. Zdravý životní styl očima dětí, MUDr. Zlatko Marinov (FN Motol)
10. Školní mléko a Ovoce do škol – programy pro školní děti podporované Evropskou unií, Michal Němec „Laktea“
11. Škola plná zdraví, škola se hýbe, Mgr. Eva Šťovíčková, Bonduelle
12. Projekt zdraví – Juniorský maratón, MUDr. Dagmar Heroldová, T. Vrzák, FN Motol, PI M
13. Soutěž „Sapere vědět jak žít“ Bc. P. Frantová, Cofet a.s.
Za MŠMT přivítal účastníky semináře vrchní ředitel Ing. Petr Špirhanzl. Vyjádřil podporu ministerstva tématům, která budou na semináři probírána. Popřál účastníkům příjemný pobyt na ministerstvu.
Moderování konference se ujala Ing. Alena Fürstová z ČŠI.
Během dopoledne se postupně střídala výše jmenovaná témata, která byla velmi pozorně sledována přítomnými účastníky. Účast na semináři byla maximální, sál byl zaplněn již druhý den po rozeslání pozvánek, další zájemci museli být odmítáni, protože kapacita sálu je omezena na 80 míst. Pozváni byli lidé, které mohou svým působením ovlivnit výchovu dětí ke zdravému životnímu stylu – od pedagogů z pedagogických fakult, kde probíhá výuka budoucích učitelů, přes vedoucí odborů školství krajských úřadů, krajské metodičky školního stravování i pracovníky hygienických stanic z celé republiky.
Cílem semináře bylo popsat současnou situaci ve výchově ke zdravému životnímu stylu – zdravé výživě i pohybu – na všech stupních našeho školského systému. Dále se autoři semináře snažili představit významné projekty, které probíhají ve školách a pomáhají, mnohdy i prakticky, realizovat výchovu ke zdravému životnímu stylu.
Na semináři byla také vyslovena myšlenka na zapojení školního stravování do výuky a vzdělávání právě v oblasti správné výživy. Bylo navrženo školám a pedagogům, aby více využívali každodenní praxe školní jídelny při výuce a přiblížili by tak žákům práci ve školní jídelně. Také by mohli pedagogové na výstupech školní jídelny snadno aplikovat nové poznatky o potravinách, pokrmech a výživě. Zkrátka řečeno, je třeba využívat potenciálu školního stravování k výchově dětí, žáků i studentů k výchově ke správným stravovacím návykům, které je budou provázet celým životem.
Praktickou ukázkou zdravých pokrmů, se kterými se mohou žáci i pedagogové setkat ve školní jídelně bylo pohoštění firmy Bonduelle, která připravila pro účastníky semináře praktické občerstvení během přestávek. Účastníci tak mohli ochutnat několik druhů zeleninových pomazánek a salátů.
Pohoštění doplnila firma Adler výrobky ze Šmakouna (Smackera) – Šmakoun / Smacker je potravina vyrobená z vaječných bílků vhodná pro každého, kdo chce odlehčit svůj jídelníček, ale přitom se nerad vzdává oblíbených pokrmů. Výrobky Šmakoun / Smacker jsou zcela unikátní v tom, že je jednoduše zahrnete do klasického pokrmu, čímž jej odlehčíte, snížíte jeho energetickou hodnotu, zachováte chuť, na kterou jste zvyklí a budete jíst racionálně a zdravěji. Šmakoun potraviny patří do stejné skupiny jako Smacker, ale nabízejí kromě klasického plátku také příchutě a štíhlé nudle, čímž jsou zcela unikátní.
Účastníci tak mohli ochutnat kvalitní párek s přídavkem Šmakouna, a různé druhy sladkého pečiva.
Nápoje, které doplňovaly zdravé menu, byly buď mléčné od Danone nebo neslazené stolní vody od Kofoly.
Jedním ze zajímavých bodů, které se rozebíraly v diskuzi, byla přítomnost automatů a bufetů s nezdravými potravinami ve školách. Ze zkušeností kontrolních orgánů je patrné, že automaty, které obsahují slazené sycené nápoje, sladkosti nebo jiné nevhodné potraviny je ve školách ještě pořád dost. Ideálním stavem by bylo, kdyby bylo možné je ve školách zakázat, jako je tomu v jiných zemích EU, např. ve Francii. Mgr. Eva Gottwaldová z Ministerstva zdravotnictví vidí řešení tohoto problému jako velmi složité, nelze prodej zakázat, ale musí se působit na ředitele škol, aby pečlivěji vybírali sortiment v automatech.
Závěrem celodenního semináře byla tisková konference. Po celodenním semináři plném zajímavých informací, byla hodně rozpačitým závěrem. Přítomno bylo asi 20 novinářů, kteří vznesli v průběhu konference jen jeden dotaz. Mimo tiskovou konferenci pak ještě několik novinářů dělalo rozhovor s předsedou Společnosti pro výživu, MUDr. Petrem Tláskalem, CSc.
Za ministerstvo školství vystoupil na tiskové konferenci vrchní ředitel vzdělávací sekce Mgr. Jakub Stárek, který mimo jiné řekl: „Ministerstvo školství si tento problém uvědomuje, nejdůležitější je ale podchytit zdraví, vyvážené stravování a dostatek pohybu už v raném věku dítěte, napravovat pochybení rodiny až ve školních jídelnách je mnohdy pozdě,“ řekl na úvod a pokračoval: „Přes mnohé aktivity a programy ministerstva školství ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví či zemědělství, a také s NIDV v oblasti vzdělávání pedagogů v tomto směru, jsme se navíc rozhodli pro revizi Rámcového vzdělávacího programu tak, aby se v něm odrazil i tento neblahý fakt.“
Novináři dostali poměrně rozsáhlé materiály z celého semináře, a jak se dalo předpokládat, pro své články vybrali především negativa. V článcích, kterých vzniklo k této akci velké množství, se pak čtenáři mohli dovědět, že:
- České děti většinou odmítají zdravou výživu. Ukázalo to šetření České školní inspekce. I proto se ve školních jídelnách podává málo ryb, luštěnin a mléka. Děti to jednoduše nejedí.
- Téměř 43 procent škol také nedodrželo takzvaný spotřební koš ve spotřebě mléka, 27 procent ve spotřebě ryb. Naopak množství tuků čtvrtina škol překročila i dobrá zpráva se dá napsat tak, aby byla negativní.
- Některé zprávy uvedly, že počet strávníků ve školních jídelnách se zvýšil z 19% na 26% – čísla jsou z projektu Žij zdravě a týkaly se jen jedné akce.
- Jinde jsme se dověděli, že 90% školních jídelen je samostatnými právními subjekty – v tiskové zprávě bylo správně, že zhruba 10% školních jídelen provozují soukromé firmy, ale většina školních jídelen je součástí školy.
Závěrem tedy lze konstatovat, že seminář na téma Výživa a pohyb byl velmi úspěšný a setkal se s velkým zájmem účastníků. Je trochu škoda, že i přesto, že tiskové materiály byly vypracovány s velkou pečlivostí, veřejnost z nich dostala jen zlomek informací a většinou ještě vytržených z kontextu. Jediným způsobem, jak rozšířit zajímavé informace k většímu počtu čtenářů a objektivním způsobem, bude zveřejnění jednotlivých referátů v našem časopise.