Poradna - Hygiena potravin

Je nutné ošetřené pracovní kuchyňské plochy a nádobí oplachovat?

Dobrý den,

mohu se prosím zeptat – používám v kuchyni občas dezinfekci Sonett – složení: 70% roslinný alkohol (ethanol), méně než 1% éterický olej ze šalvěje a levandule (obsahuje linalool), vířená voda do 100%. Je nutné takto ošetřené pracovní kuchyňské plochy a nádobí oplachovat – resp. není nebezpečné pro zdraví neoplachovat? Většinou nádobí opláchnu, ale nedávno se mi stalo, že jsem na to po zaschnutí dezinfekce zapomněla…

děkuji za odpověď

Vážená paní,

 

1/  Nenapsala jste nám, proč jste chtěla „pracovní kuchyňské plochy a nádobí“ desinfikovat. Za normálních podmínek, tj. je-li nádobí dobře umyto a osušeno a pracovní plochy odmaštěny a dočista omyty, není potřeba desinfekci těchto ploch a nádobí provádět. – A naopak, není-li nádobí dobře omyto a pracovní plochy očištěny, zůstávají-li na nich zbytky jídla nebo mastnoty, žádná desinfekce nemůže být dostatečně účinná. Provádění desinfekce bývá nařizováno (obvykle hygienickou službou) jen za mimořádných epidemiologických podmínek, a to prostředky se známou účinností.

 

2/  Použití prostředku SONETT o Vámi uvedeném složení k účinné desinfekci je problematické. Účinnou látkou je etanol, který má desinfekční účinek teprve ve vyšších koncentracích. V koncentraci 70% má relativně slabý desinfekční účinek, a to ještě jen na některé mikroorganismy. Rostlinné oleje ze šalvěje a levandule (v koncentraci do 1%) desinfekční účinek nemají žádný, působí spíše jako kosmetikum (voní).

 

3/  V potravinářství se mají desinfekční prostředky používat pouze v indikovaných případech. Prostředek SONETT sice nemůže nikomu škodit, leda tomu, kdo ho platí (je dost drahý). Jeho použití v kuchyni považuji za nevhodné. Nemůže nikomu uškodit ani při neopláchnutí nádobí.

 

4/  Na závěr dodávám, že přípravek SONETT jsem nenašel v aktuálním seznamu biocidních prostředků registrovaných Ministerstvem zdravotnictví ČR. Z toho vyplývá, že Vámi používaný prostředek SONETT pravděpodobně nebyl zaregistrován Ministerstvem zdravotnictví ČR a tudíž jeho použití na území ČR není v souladu se zákonem. Existuje však možnost, že byl zaregistrován u SÚKL jako zdravotnický prostředek, což je však málo pravděpodobné.

 

Teplice 2. 8. 2013.                    MUDr. Jan Ševčík