Dobrý den,
má vnučka chodí do MŠ, jsou jí 4 roky a cena stravného je 45 Kč. V MŠ má téměř denně kupované sušenky, sojový suk, müsli tyčinku s jogurtovou polevou atd. Mléčné výrobky v podobě Dobrá máma, ochucené mléko jatodové atd.
Včerejší skladba jídelníčku, byla přinejmenším zvláštní. Čočka s pórkem a vejce, sojový suk, kedlubna a sušenka v čokoládě. Nechtějte vědět, jaké měla večer zažívací potíže. Takovou plynatost nemá ani dospělý člověk. Za mých mladých let propagoval zdravou výživu Rajko Doleček, ač to byly první mně dostupné informace o zdravém stravování, uchovala jsem si ji dodnes. Mají povinnost se vzdělávat také osoby, které sestavují jídelní lístky v MŠ a vůbec je předepsané učité vzdělání pro tuto činnost? Kombinace potravin bývá v tomto případě příšerná a vzhledem k finančnímu limitu, zde vidím plýtvání, když utrácí peníze za sladkosti tohoto druhu. Jak se může bránit rodič, kterému není lhostejné stravování dítěte v kolektivním zařízení? V konkrétním případě se jedná o MŠ v Horních Počernicích.
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
jako první mě zarazila platba za stravné. Jestli Vaše dítě chodí do státní školní jídelny, která se řídí Vyhláškou o školním stravování, platíte úplné maximum, a to včetně pitného režimu. To je, vzhledem k tomu, že vyhláška je v platnosti teprve rok, dosti neobvyklé.
1. Strávníci do 6 let
snídaně 7,00 až 13,00
přesnídávka 6,00 až 9,00
oběd 14,00 až 25,00
svačina 6,00 až 9,00
večeře 12,00 až 19,00
Celkem (celodenní) 45,00 až 75,00
na nápoje 3,00 až 5,00
Složení jídelního lístku je opravdu velmi nekompetentně složené a i laikovi musí být na první pohled jasné, že z takového jídelníčku musí mít dítě trávicí potíže. To by se opravdu nemělo odborně vzdělané vedoucí školní jídelny stát. Jídelníček by se měl posoudit komplexně a také plnění spotřebního koše. Místo sušenek a sladkostí je pro děti vhodnější ovoce, zelenina, jogurty, ryby apod. Luštěniny jsou také nutné, ale kombinace s kedlubnou je už poněkud drastická.
Vzhledem k vysokému finančnímu normativu a zvláštnímu jídelnímu lístku bych doporučila kontrolu školní jídelny. Tu na Vaši žádost provedou odborní pracovníci České školní inspekce. Obrátit se můžete i na zřizovatele školní jídelny (pravděpodobně obec) a na příslušnou hygienickou stanici, ta může skladbu jídelníčku také ohodnotit.
Je těžké radit na dálku, ale konkrétní kontrola ve školní jídelně může sjednat nápravu.
Bc. Alena Strosserová
Pokračování a také reakci školní jídelny naleznete zde.