Dobrý den, ráda bych znala názor české odborné veřejnosti na podávání jídla dětem metodou BLW (baby-led weaning). Co říkáte na to, že část rodičů praktikujících tuto metodu doporučuje podávat nesedícím dětem jídlo vleže na břiše? Je to vhodné?
Přeji hezký den, BLW neboli Baby Led Weaning je metoda, kdy dítě už odmala jí samo a není nikým krmeno. Filozofie BLW je i o tom, že každé dítko začne jíst ve svůj čas. Je to stejné jako například s motorickým vývojem – každé dítko začne sedět, lézt či chodit v jiný čas, podle toho, kdy je připraveno. Tudíž ani šestý měsíc plošně neznamená, že musí všechny děti v tom věku jíst. Naopak, dítě si samo určí, kdy chce s jídlem začít. Základem stravy samozřejmě stále zůstává kojení nebo kojenecké mléko z lahvičky. (citace https://www.jidlodotlapky.cz/co-je-blw/ ). To je asi vše co se dá tak obecně k metodě říci.
Používání lžičky přece nevylučuje jíst pomocí rukou, dítě nemá problém uchopit jídlo a strkat si ho do pusy ( nejen tedy jídlo) i když je krmeno lžičkou. Zavádění příkrmů musí respektovat psychomotorický vývoj dítěte (proto je obecně uváděno období kolem šestého měsíce věku). Takže nabízet dítěti kousky potravy je v pořádku, ale nedovedu si představit takto podávat polévku, kaši či jogurt. Takže bych určitě používal zdravý rozum (a nemusí být ani „selský“), respektoval vývoj dítěte, preferoval klidné domácí stolování a pravidelnost (u dítěte nejen v jídle). A pokud u toho bude dítě více používat „packy“, tak proč ne. Je pak otázkou, jak se bude dítě stravovat ve školce, ale to je zase na další povídání a určitě to nebude souviset jen s metodou BLW.
MUDr. Jan Boženský