Dobrý den,
ráda bych se zeptala jak se řeší situace nutričních terapeutů. Jsou to přece odborníci, kteří se celý život vzdělávají. Řeší někdo, to, že by neměli být pouze v nemocnicích, ale také v sociálních službách (tam teda nevím kdo bude z VŠ za plat 12 000Kč), v dostatečném počtu. Dále proč nejsou poradny pro těhotné, děti, seniory dostupné? Proč nespolupracují lékárny? NT je spoustu a nemohu najít uplatnění, přitom možností pro pomoc veřejnosti je hodně. Tito lidé pak chodí k „výživovým poradcům“, kteří těžko z kurzu poskytnou adekvátní radu. Ani by ohledně zdrav. stavu radit neměli, ale běžně to dělají. O tom, že existuje nějaký NT lidé vůbec nevědí. Všude totiž slyší jen „poradce na výživu“. To ale může být kdokoli, kdo má kurz a ŽL a prodává doplňky stravy.
Vážená paní,
máte plnou pravdu a Vaše otázky trápí i nás. Snažíme se na tuto problematiku upozorňovat a dávat návrhy k řešení na příslušné státní orgány. Máme i některé dílčí úspěchy, a to nejen v oblastech, na které upozorňujete.
Naše organizace má působnost občanského sdružení, nicméně je odbornou organizací a myslím, že je i tak státními orgány vnímána. Nejsme však politickou stranou, která by uvedené mohla lépe prosazovat, zvláště v dnešní náročné době zaměřené na ekonomiku a osobní profity. Již mnohokrát jsme tak například podávali návrhy na převedení živnosti výživových poradců z živnosti volné na živnost vázanou, což by znamenalo splnění určitých kritérií pro vzdělání a podobně. Postupná regrese práce zdravotních ústavů vedla i k útlumu poradnenských služeb, které uvádíte. A tak bychom mohli i dále vypočítávat jednotlivé momenty, o kterých se zmiňujete.
SPV se snaží dané momenty řešit a budu jedině rád když se připojíte nebo budete držet palce.
S pozdravem Dr.Tláskal – předseda SPV