Dobrý den, jsem registrovaným včelařem a provádím tzv. prodej z domu a dodávám med do malé lokální prodejny. Rád bych tento rok rozšířil své portfolio o prodej medu s vlastními vlašskými ořechy a případně i jiné kombinace, med se zázvorem, čokoládou atd.
Jaké se na mě v tomto ohledu vztahují zákony? Musím mít ŽL či plnit nějaké zvláštní požadavky? Prodaný objem je velmi malý a rozhodně nepřesáhne dvě tuny stanovené zákonem.
Chovatel včel může prodávat med od vlastních včel, který nebyl získán v podniku schváleném a registrovaném, popřípadě jen registrovaném krajskou veterinární správou pro výrobu potravin a to za těchto podmínek:
- Smí být prodáván výhradně med, který pochází ze stanoviště/stanovišť včel chovatele, který tento med prodává
- Celkové množství takto prodaného medu nesmí překročit 2 tuny za rok
- Tento prodej medu může provozovat jak chovatel včel fyzická osoba, fyzická osoba podnikatel nebo právnická osoba, podstatné je pouze to, aby tato osoba opravdu chovala včelstva, jejichž med prodává
- Možnost prodeje medu není limitována počtem včelstev, který má chovatel registrován
- Med lze prodávat:
- Na stanovišti včelstev
- V domácnosti/v bydlišti chovatele včel
- Na místě, kde se včely nacházejí (kočovné stanoviště, pokud je stanoviště registrováno v Ústřední evidenci hospodářských zvířat)
- V tržnici nebo na tržišti
- Do místního maloobchodu, který med prodává přímo spotřebiteli a nachází se na území ČR. Za místní maloobchody jsou považována také zařízení stravovacích služeb (např. restaurace, hostince apod.)
- Použije-li chovatel med v jím provozovaném zařízení stravovacích služeb, nemusí tento med označit stanoveným způsobem
- Je-li med prodáván v tržnici nebo na tržišti nebo v maloobchodní prodejně, musí být označen v souladu s požadavky na balené potraviny
- Ten, kdo prodává nebo dodává med formou „ze dvora“ je povinen zajistit, aby byl doprovázen obchodním dokladem s výjimkou případů, kdy k prodeji dochází ve vlastním hospodářství nebo ve své domácnosti
- Ten kdo si med zakoupí, ho nesmí dále uvádět na trh (med nelze prodávat obchodníkům/zprostředkovatelům tj. společnostem, které ho prodají teprve konečnému spotřebiteli)
- Med musí být dodáván, přeléván a skladován v obalech, určených pro potraviny
- Je možné prodávat pouze a výhradně med, nikoliv výrobky z medu nebo med s přídavkem jakékoliv jiné potraviny (meruňky v medu, medové tyčinky, medové perníčky apod.)
- Internetová nabídka např. formou internetové reklamy s uvedením sdělení, že med si lze vyzvednout na adrese chovatele, na stanovišti včelstev nebo na hospodářství chovatele je v souladu s pravidly pro prodej „ze dvora“
- Prodej na dálku (např. prostřednictvím internetu) nelze považovat za prodej „ze dvora“, a je pro něj vyžadována registrace u dozorového orgánu.
V případě rozšíření sortimentu o prodej medu s vlastními vlašskými ořechy a případně i jiné kombinace, med se zázvorem, čokoládou atd. by se už jednalo o výrobu potravinářského výrobku, který vyžaduje registrovanou a dozorovým orgánem (místně příslušnou Krajskou veterinární správou) schválenou provozovnu, resp. potravinářský podnik. Provozovatel takového podniku musí splňovat obecné hygienické předpisy, vést záznamy a dodržovat správnou hygienickou praxi – vše ve smyslu Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004 o hygieně potravin.
(zdroj: www.svs.cz).
MVDr. Anna Niklová