Zajimalo mne jak je kniha receptur rozdelena podle vekovych kategorii a slozeni jednoho receptu.
Kniha nema rozdeleni podle veku deti, coz vidim jako znacny problem, kdyz vedouci organizace skolniho stravovani neba potrebne vzdelani o zdrave vyzive.
Jednalo se o recept na jemnou polevku s drubky, kterou dostavaji 3 lete deti v nasi materske skolce, zajimalo mne zda je to pokrm vhodny pro tak male deti, reditelka skolky mi rikala, ze v
receptu drubky nejsou a ze v je to omyl v receptu z knihy Receptury pokrmu pro skolni stravovani.
Tak jsem to potrebovala overit.
Nicmene dotaz mi byl jiz zodpovezen /recept obsahuje pouze drubky/.
Dale maji deti kazdy tyden chleb s pastikou, parky a podobne.
O vhodnosti vnitrnosti , parku a pastik zarazenych do jidelnicku 3 letych deti se mi prosim vyjadrete, abyh mela kompletni materialy k jednani o naprave s reditelkou skolky a vedouci skolni jidelny.
Jedna se o 350 deti /3-6 let/ . Kuchyne vari i pro jesle.
Dekuji
Dobrý den,
normy pro školní stravování, mají rozdělení podle věku. Respektive rozdělení podle velikosti porcí. Je to v díle I., str. 52.
Receptury jsou určené pro školní stravování, tj. pro děti od 3 do 18 let. Je jasné, že některé receptury jsou vhodnější pro menší děti a naopak, některé jsou určené spíše pro ty větší. Záleží na receptuře a obsahu surovin v ní. Je na vedoucí školní jídelny, která musí být odborníkem, aby posoudila, je-li pokrm vhodný pro tu věkovou kategorii, pro kterou je připravován.
Co se týká drůbků, není důvod, proč by se nemohly vařit dětem v mateřské školce.
Paštiky a uzeniny už tolik vhodné nejsou a měly by být zařazovány jen zcela výjimečně a ještě by měl být vybírán druh určený pro děti (šunka, libové párky, párky se šmakounem, s vysokým obsahem masa a sníženým obsahem soli).
Bc. Alena Strosserová
Odbor školství a zdravotnictví