Dotaz:
Může dítě spát na bříšku, slyšela jsme něco o nějakém stavu, kdy dítě může zemřít.
Můžu, když kojím, pít kávu?
Odpověď:
MUDr. Jan Boženský
Spánek na bříšku opravdu patří mezi rizikové faktory pro vznik syndrom náhlého úmrtí kojence. Syndrom náhlého úmrtí novorozence (SIDS) a kojence nemá žádnou zjevnou příčinu. Rodiče zpravidla uloží zdravé dítě do postýlky a následně nachází své dítě již mrtvé.
V případě SIDS nenese nikdo vinu za úmrtí dítěte. O SIDS jde v případě, že nedojde ke stanovení příčiny úmrtí dítěte. SIDS nemá žádné varovné příznaky. Většinou jde o zdravé dítě ve věku do 1 roku, častěji však do 6 měsíců. Přibližně 60% úmrtí tvoří chlapci a 40% dívky.
Jedna uváděných z příčin SIDS může být drobná změna v mozku dítěte, která vede k problémům s dýcháním či krevním oběhem. Pokud se k takovéto anomálii přidá některý z rizikových faktorů, může dojít k úmrtí dítěte. V literatuře se uvádí další mnohé příčiny, ale zatím nebyla jednoznačně žádná označena jako hlavní příčina vedoucí ke vzniku SIDS.
Spolu s SIDS se velmi často hovoří jako o rizikovém faktoru související o ukládání novorozeňat ke spaní na bříško. V takovém případě může totiž dojít k nebezpečným podmínkám, které budou mít vliv na přívod krve do mozku. Malé děti jsou schopny otočit svoji hlavu o větší úhel, protože jejich kosti a vazy nejsou ještě plně vytvořeny a neomezují jejich pohyb, a tím novorozenci mohou při spaní na bříšku otočit hlavu tak, že dojde ke zúžení tepen vyživujících mozek. SIDS je stále spojován s krátkými výpadky dechu dítěte. Existují přístroje – monitory, které dokáží tyto výpadky sledovat a upozornit na ně. Bohužel tyto monitory nejsou schopny zabránit vlastnímu SIDS. V případě, že budete s tímto přístrojem klidnější, zvažte jeho nákup či jeho zapůjčení (tuto službu zajišťuje nadace Křižovatka).
SIDS nelze předcházet ani léčit. Jediné co můžete je snížit riziko jeho výskytu.
Mezi rizikové faktory patří předčasně narozené dítě s nízkou porodní hmotností a věk matky do 20 let Dále mezi ně patří ukládání dítěte k spánku na bříško, kouření matky v těhotenství a po porodu, užívání drog. Není také vhodné nechávat dítě spát na měkkém povrchu (měkká matrace, deky, atd) a oblékat dítě tak, že dochází k jeho přehřátí či podchlazení.
A pití kávy. Pokud budete pít kávu přiměřeně během dne (spíše po kojení), tak by pití kávy nemělo být rizikové.