Dobrý den,
píši článek ohledně nadměrného množství soli v jídle. V České republice současný příjem soli téměř trojnásobně převyšuje doporučený optimální denní příjem.
1) Chtěl bych se zeptat, jak současnou situaci vnímáte? Myslíte, že se dá postupně české občany přesvědčit, aby solili méně?
2) Čím byste doporučili sůl v jídlech nahradit?
3) Ke kterým nemocem může nadměrné množství soli v přijímaném jídle vést?
Předem děkuji za odpověď.
- K tomu aby naši občané solili méně, je nutné opakovaně podávat informace, které se k občanům dostanou. Významnou úlohu hrají media, včetně Vašeho časopisu. V podstatě se však nejedná pouze o otázky přisolování, ale o celkový trend se zaměřením i na výrobu potravin s nižším obsahem kuchyňské soli. Není to jednoduchý proces i vzhledem k technologickým vlastnostem kuchyňské soli. Informace pro obyvatelstvo by tak měla zahrnovat i výběr potravin s nižším obsahem kuchyňské soli. Kromě chuti se o tom kupující může dozvědět z etikety k prodávané potravině.
- Potravinářské firmy v rámci celkového trendu k reformulaci potravin hledají svá řešení. Pro běžného spotřebitele ,je-li to nezbytné, je možno použít k povzbuzení chuťových smyslů některé kořenící směsi, či jiné složky výživy.
- Je nutné si však uvědomit, že kuchyňskou sůl náš organismus v určitém množství potřebuje, ale její konzumace je v průměru až 3x vyšší, což je již špatně. Vyšší příjem kuchyňské soli může postupně aktivovat rozvoj vyššího krevního tlaku (hypertenzi). S hypertenzí se následně zvyšuje nebezpečí vzniku akutního srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Zvyšuje se tak riziko předčasného úmrtí nebo invalidity člověka. Vyšší konzumace kuchyňské soli je například i spojována i s rozvojem rakoviny žaludku a podobně.
MUDr. Petr Tláskal, CSc.