Dobrý den, pracuji v MŠ jako učitelka a nejsem spokojená s kvalitou stravy u nás podávané. Bohužel, pokusy o konstruktivní rozhovor s kuchařkami je jimi vnímán jako osobní útok a bohužel, ani ředitelka se za nás nespokojené nepostaví. Prosím tedy o zodpovězení několika otázek, ať mám alespoň v něčem jasno.
Čaj k pití-má být vždy teplý, nebo může být studený? U nás se ráno uvaří a nabízí celý den. Lze používat při přípravě jídel v MŠ špek (např. v jídle „špecle se zelím“, ve znojemské omáčce…)? Musí se uvádět na jídelníčku pro rodiče, zda je použito máslo či umělý tuk? Na jídelníčku je např. „chléb s máslem“, ale namazaný je perlou, ramou nebo něčím takovým. Je vhodné k pokrmu typu „čína“ s rýží podávat broskvový kompot? A je v pořádku takováto skladba pokrmů v jednom týdnu (výběr)? PO-hráškový krém (polévka), špecle se zelím; ÚT-cibulová polévka; ST-hrstková polévka; PÁ-cizrnová pomazánka. Přijde mi to příliš nadýmavých jídel za sebou.
Mnohokrát vám děkuji za odpověď, s kolegyněmi už jsme z toho opravdu nešťastné.
Dobrý den, to zda má být dětem podáván čaj teplý či studený není nikde uvedeno. Základem pitného režimu dětí by měla být pitná voda a jiné neslazené nápoje, které je důležité střídat. Z čajů pak preferovat jiné druhy než je čaj černý, který obsahuje kofeinové a theinové látky.
Dle receptur pro školní stravování lze používat slaninu a to zejména při přípravě pokrmů z hovězího masa (znojemská omáčka) a to v množství 20 g na 10 porcí. Co se týče pokrmu špecle se zelím, bylo by vhodné nahradit špek jinou surovinou. Pokud je v jídelníčku uveden chléb s máslem, měl by být také dětem podáván. Jak je uvedeno ve vyhlášce č. 107/2005 Sb., o školním stravování, ve znění pozdějších předpisů, je poměr spotřeby rostlinných a živočišných tuků 1 : 1 s důrazem na zvyšování podílu tuků rostlinného původu.
Polévka hráškový krém, pokud je připravena ze zeleného hrášku (mražený, čerstvý) je polévkou zeleninovou nikoli luštěninovou. Zelený hrášek je v tomto případě zelenina. Nutriční doporučení pro přesnídávky a svačiny v mateřských školách uvádějí, že luštěninová nebo zeleninová pomazánka má být podávána 1x týdně, rybí pomazánka minimálně 2x měsíčně. Co se týče polévek, měla by být zeleninová polévka podávána 12x měsíčně, luštěninová 4x měsíčně. Polévky s obilnými zavářkami typu jáhly, vločky, krupky, pohanka, bulgur, kuskus by měly být zařazeny 4x měsíčně.
Bc. Jana Bradová