2012/4
Mgr. Miroslava Slavíková
KHS Ústeckého kraje
Hygiena je nauka o tom, jak pečovat o zdraví jednotlivce i celku. Jejím úkolem je zajistit všechny vlivy, které na život působí a zjistit, které jsou prospěšné a které škodlivé. Naučit člověka, jak by se nejlépe vyvaroval vlivů špatných a posílil svou odolnost prostřednictvím vlivů dobrých tak, aby mu na zdraví neuškodily ty špatné, když se s nimi setká.
Hygiena je tedy obor komplexní. Proto i náhled na používání polotovarů má snahu být komplexnější.
Co výrazně ovlivnilo naši stravu? Hlavní mezníky ve vývoji stravy. Původ člověka dnešní doby se datuje do období před 100 – 200 tisíci lety, více než polovinu stravy typických loveckých společenství tvořila rostlinná strava.
Oheň začal používat člověk neandrtálský před 50 tisíci lety.
1870 vynález válcového mlýnu na mletí bílé mouky a odstraňování otrub z obilí. Tím je však současně odstraněna také větší část vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Bílá mouka je tedy konzumována teprve přes sto let Dalším významným bodem byla „Zemědělská revoluce“ na počátku 20. století, která znamenala zavedení používání umělých hnojiv, to umožnilo rozšíření chovu skotu a prasat, rozšířilo se i pěstování cukrovky a olejnatých rostlin. Tím značně stoupla konzumace masa a mléka a začala se zvyšovat spotřeba cukru. Po roce 1872 začala výroba ztužených tuků. Čtvrtým mezníkem ve výživě je období velkého rozvoje potravinářského a konzervárenského průmyslu po druhé světové válce. Přidávání různých látek do pokrmů za účelem zlepšení chuti, vůně, vzhledu či trvanlivosti se datuje od pradávna. Počátkem 20. století rostla poptávka po trvanlivějších potravinách. V USA se přidává do potravin cca 2500 různých látek. Američané za rok sní cca 4-5 kg těchto látek. V Británii cca 3 kg.
V ČR po roce 1989 příchod velkých potravinových koncernů zapříčinil prudký nárůst spotřeby těchto látek.
Zároveň si domácí výrobci uvědomili, že pokud chtějí konkurovat zahraničním producentům, musí vyrábět levnější, barevnější, vzhledově lákavější a chuťově výraznější a trvanlivější produkty. Dle zákona o potravinách se aditiva neboli přídatné látky označují mezinárodním kódem E. Zkušenost ukázala, že je nezbytné přijmout opatření, která zaručí, že na trh nebudou uváděny potraviny, které nejsou bezpečné. „Rizikem“ je míra pravděpodobnosti nepříznivého účinku na zdraví.
„Nebezpečím“ jsou biologické, chemické nebo fyzikální činitele v potravinách nebo krmivech nebo stav potravin nebo krmiv, které mohu mít nepříznivý účinek na zdraví. „Hodnocení rizika“ je založeno na dostupných vědeckých důkazech a provádí se nezávislým objektivním a průhledným způsobem. Požadavky na bezpečnost potravin – potravina nesmí být uvedena na trh, není-li bezpečná, potravina se nepovažuje za bezpečnou, je-li považována za škodlivou pro zdraví nebo nevhodnou k lidské spotřebě.
„Konvenience“ zahrnuje velkou skupinu pohotových potravin, které jsou zpracovány tak, že příprava pokrmů je z nich pohodlná a šetří čas.
V minulosti se vše vařilo doma např. celá obilná zrna, luštěniny, zelenina atd. Vše bylo bio, nehnojilo se chemickými hnojivy. Bio není žádná novinka, bio jedly naše babičky. Neexistovaly E kódy v potravinách, obchodníci ani spotřebitelé nepotřebovali tak dlouhou záruční lhůtu u potravin jako my dnes. Spotřebitelé dnes obtížně akceptují např. sezónnost u některých produktů (např. kozích výrobků). Často by spotřebitelé chtěli, aby potravina dlouho vydržela, ale aby byla zároveň čerstvá a „bez éček“.
Jedním z polotovarů byl chléb. Jinak se obiloviny konzumovaly ve formě vařeného zrna. Dále sušené maso, sušené luštěniny, konzervovaná zelenina, sušené ovoce. Tyto polotovary vždy měly nutriční opodstatnění, lidé je vyráběli z důvodu uchování, měli vypozorováno, co potřebují, aby přežili.
Dalším tradičním polotovarem byl kvásek k pečení. Obsahoval mikroorganismy, enzymy vzniklé fermentací, jeho použití dělalo chléb lépe stravitelným. Polotovarem bylo i kysané zelí potřebné pro svůj obsah vitaminu C, později těstoviny, ovesné vločky, uzeniny, zmrazená zelenina, oleje, máslo, sýry, jogurty…
I na východě vznikaly takto upravené potraviny. Klasickým příkladem je sójová omáčka, která vznikla proto, že bylo potřeba antinutriční látky ze sóji inaktivovat. Sója se tedy fermentovala a její bílkoviny pak byly ze sójové omáčky dobře využitelné, vyživovaly buňky sliznice střeva, mikroorganismy ze sójové omáčky obnovovaly střevní mikrofloru atd. Sójová omáčka byla tedy původně vynikajícím „potravním doplňkem“ a polotovarem. Dnes je však její běžná nutriční kvalita jiná.
Některé výhody současných polotovarů: pohotovost, rychlost, různorodost, originalita, podněcují fantazii kuchaře, dlouhá záruční doba.
Některé nevýhody: dlouhá záruční doba, nečerstvost, bez vitality, obsah konzervantů, barviv apod., možný vliv na zažívací ústrojí.
Všechny potraviny, které jsou na trhu, včetně polotovarů jsou bezpečné.
Při rozhodování o tom, zda látka je nebo není bezpečná, se berou v úvahu obvyklé podmínky použití potraviny. Při rozhodování o tom, zda je potravina škodlivá se berou v úvahu pravděpodobné okamžité nebo krátkodobé nebo dlouhodobé účinky dotyčné látky nejen na zdraví osoby, která ji konzumuje, ale také na zdraví další generace. Dále se sledují pravděpodobné kumulativní toxické účinky. Vše na úrovni současného poznání. Je samozřejmě obtížné všechny tyto aspekty vzít v úvahu a celkově vyhodnotit.
Kdy využívat polotovary?
• Pokud využití znamená nutriční výhodu
• Např. to, co se vaří dlouho – např. luštěniny a získaný čas v kuchyni smysluplně využít.
• To, co získá na atraktivnosti – např. ryby.
• To, co by jinak nemohlo být a má nutriční opodstatnění.
• To, co je náročné na přípravu a výsledek bude stejný – obalování apod.
• Pokud je kvalita vyšší než u čerstvé potraviny např. některé druhy zmražené zeleniny.
Zásady použití:
• s rozvahou
• vždy zvažovat pozitiva a negativa
• přiměřeně
• pro obohacení jídelníčku
• vždy doplňovat čerstvými potravinami
• jako rezerva
• pozor na případný vyšší obsah soli, cukru, umělých sladidel, aditiv.
• ne glutamát sodný do dětského jídelníčku (polévky, ochucovadla, sójové omáčky…)
• ne zbytečná barviva (zelené, modré a hnědé nápoje…)
Jak by používání polotovarů vypadat nemělo
• „Paní vedoucí bere sypké směsi na polévky a omáčky, protože pak má lepší cenu na obalovaný květák“
• „nám ty nápoje nechutnají, mají divnou barvu a chemickou vůni, dáváme je jen dětem.“
• Vařit na výběr 4-5 druhů pokrmů denně.