Zdroj:
Nutrition Research Reviews, 2018
Potravinová pyramida pro osoby s chronickou bolestí: potraviny s protizánětlivým a antioxidačním působením
Rondanelli M., Faliva MA., Miccono A., Naso M., Nichetti M., Riva A., Guerriero F., De Gregori M., Peroni G., Perna S.
Současný stav poznání naznačuje, že složky stravy mohou příznivě mírnit chronickou bolest prostřednictvím pozitivního vlivu na zánět a oxidativní stres, což vede k útlumu bolesti. Pomocí literární rešerše zahrnující 172 studií byly shromážděny stávající důkazy o optimální stravě k mírnění chronické bolesti a na jejichž základě byla vytvořena optimální potravinová pyramida.
Zároveň je diskutován efekt různých přírodních sloučenin obsažených v potravinách (např. fenolické látky v extra panenském olivovém oleji), které jsou uvedeny v pyramidě a které mají srovnatelné účinky jako farmakoterapie.
Z potravinové pyramidy lze usuzovat, že sacharidy s nízkým glykemickým indexem by měly být konzumovány každý den (tři porce) společně s ovocem a zeleninou (pět porcí), jogurtem (125 ml), červeným vínem (125 ml) a extra panenským olivovým olejem; týdně pak luštěniny a ryby (čtyři porce); bílé maso, vejce a čerstvý sýr (dvě porce); červené nebo zpracované maso (jednou týdně); sladkosti mohou být konzumovány pouze příležitostně. Odhady velikosti porcí jsou založené na nutričním uvážení a na praktických aspektech. Na vrcholu pyramidy je praporek, který upozorňuje na fakt, že jedinci s chronickou bolestí mohou potřebovat specificky přizpůsobené doplňky stravy (vitamín B12, vitamin D, n-3 mastné kyseliny, vlákninu).
Návrh potravinové pyramidy bude sloužit jako vodítko k příjmu potravy s cílem zmírnit bolest u pacientů s chronickou bolestí. Cílená strava navíc může pomoci při řešení problémů souvisejících s léky používanými pro boj s chronickou bolestí, například jako je zácpa. Autoři závěrem uvádějí, že vzhledem k řadě nedostatků studií se jedná o pilotní projekt.
Odkaz na původní článek (v angličtině) zde: