Dobrý den,
prosím o stručné sdělení – konvenční potraviny – biopotraviny – výživová hodnota (srovnání), event. o názor na informace uváděné na www stránkách České společnosti pro výživu a vegetariánství.
Děkuji.
Přeji Vám příjemný den.
Dohnalová
1) Srovnání biopotravin a konvenčně vyráběných potravin:
Obsah základních živin:
bílkoviny; sacharidy: rozdíly mezi konvenčními potravinami a biopotravinami nezjištěny
lipidy: celkový obsah: rozdíly nezjištěny; mastné kyseliny: vyšší obsah α-linolénové kyseliny, konjugované linolové kyseliny (CLA), resp. nižší poměr n-6/n-3 polynenasycených mastných kyselin u bio-mléka; to však není dáno bio-původem, ale dietou s vyšším podílem objemné píce na úkor koncentrovaných krmiv (ke stejnému efektu dojde i u konvenčního mléka od dojnic na volné pastvě); totéž platí pro srovnání masa skotu z ekologického, resp. konvenčního chovu
minerální látky, stopové prvky, vitaminy skupiny B, vitamin A, beta-karoten: u obilovin, resp. zeleniny rozdíly nezjištěny
vitamin C (kyselina askorbová): zjištěn trend k vyšším obsahům u bio-brambor a bio-listové zeleniny ve srovnání s konvenčně produkovanými protějšky; v absolutních číslech se však jedná o jednotky mg/kg (srovnej s denní doporučenou dávkou 75 -100 mg/den)
Pozor na relevantnost často proklamovaných rozdílů ve prospěch bio-produktů: relevantní je pouze srovnání na základě vědeckých kontrolovaných studií, kde se přímo srovnávají bio- a konvenční potraviny (produkty) za jinak stejných podmínek: stejné klima, tatáž odrůda, fáze zralosti, stejný rok odběru, stená lokalita, stejný stupeň čerstvosti; vliv uvedených faktorů je nesrovnatelně větší než vliv bio- či konvenčního původu.
2) Vegetariánství:
Striktní vegetariánství (veganství) rozhodně nedoporučuji (u dětí ho považuji za zdraví ohrožující). Ovo-lakto-vegetariánství u dospělé populace má výhody: nižší krevní tlak, lepší ukazatele plazmatických lipidů (nižší triacylglyceroly, celkový cholesterol a LDL-cholesterol, vyšší HDL-cholesterol), ale také nevýhody: vyšší plazmatická hladina homocysteinu, nižší hladina kobalaminu (vitamin B12), větší nebezpečí karence železa.
prof. MVDr. Tomáš Komprda