Pod pojem zelenina se řadí rozličné části rostlin, které konzumujeme čerstvé nebo různým způsobem upravené. Jako zelenina slouží zdužnatělé kořeny, lodyhy, hlízy různého morfologického původu, cibule, výhonky, pupeny, řapíky, listy a květenství.
Zelenina poskytuje člověku v malém množství základní živiny – bílkoviny, tuky a cukry, ale ve velkém množství i vitaminy, nerostné látky – vlákninu a minerální látky a také různé ochranné látky. Energetická hodnota zeleniny je nízká.
Jednotlivé zeleninové druhy tvoří botanicky velkou různorodou skupinu, rozdělenou do 19 čeledí. V praxi se však mnohem častěji užívá třídění užitkové:
Košťálová zelenina – zelí, kapusta, kedlubny, květák, brokolice
Kořenová zelenina – mrkev, celer, petržel, pastiňák, ředkvičky, řervená řepa, vodnice, tuřín
Listová a naťová zelenina – salát hlávkový, římský, špenát, čekanka, rukola, řeřicha
Lusková zelenina – hrachové a fazolové lusky
Plodová zelenina – rajče, paprika, lilek, tykve, okurky, meloun
Cibulová zelenina – cibule kuchyňská, šalotka, česnek, pór, pažitka
Víceletá zelenina – chřest, artyčok, bambusové výhonky, palmová srdíčka
Kořeninová zelenina – bazalka, kopr, petrželová nať, libeček, estragon, koriandr, majoránka, saturejka, tymián, naťový celer
Kukuřice cukrová
Zelenina přináší do výživy člověka některé důležité vitaminy, především vitamin C a provitamin A – β-karoten – zelenina a ovoce jsou jejich nejbohatším zdrojem, zejména špenát, karotka, rajče, paprika. Některé druhy zeleniny obsahují také vitaminy skupiny B, především kyselinu listovou – nejvíce se nachází ve tmavě zelených listových zeleninách – ve špenátu, listovém salátu a dále kyselinu pantothenovou, niacin, vitamin B6 a dále vitamin K, který je zejména ve vysoké koncentraci v zelených listových zeleninách, nejvíce ve špenátu, kde je také vysoká koncentrace vitaminu E. Naopak je to s vitaminem B12, který se v zelenině nevyskytuje.
Zelenina je dále významným zdrojem vlákniny – pektinu a celulózy a též minerálních látek, především hořčíku a draslíku. Obsah minerálních látek v rostlinách je závislý na obsahu prvků v půdě, na klimatických podmínkách, na zralosti plodiny atd. Je proto jejich variabilita velká. Obsah minerálních látek v surovině je nižší, ale vzrůstá při její úpravě – solení. Rozdílný obsah minerálních látek je i v jednotlivých druzích zeleniny. Např. u sodíku je rozdíl desetinásobný, tak v rajčatech je 3 – 6 mg/100g a vysoký obsah je ve špenátu 60 – 120 mg/100g . Obsah draslíku je v zelenině vysoký, nízkou hodnotu má mrkev 95 mg/100g a vysokou špenát 490 – 770 mg/100g. Ve špenátu je téměř vždy obsah minerálních látek nejvyšší. Obsah základních živin – bílkovin, tuků a sacharidů je malý.
Obsah bílkovin se pohybuje mezi 0,7 – 3,9 %, podobně je nízký i obsah tuků, pohybuje se mezi 0,2 – 1,0 %. Pokud se týče sacharidů, vyskytují se větší rozdíly. Stejně jako v ovoci jsou hlavními monosacharidy glukóza a fruktóza, které v zelenině nedosahují většinou ani 1 %, s výjimkou karotky a řepy salátové. V kořenových zeleninách je hlavním sacharidem, respektive polysacharidem škrob, který patří mezi využitelné polysacharidy s obsahem mezi 52 – 76 %. Mezi nevyužitelné se řadí zejména celulóza (23 – 42 %) a lignin (0 – 13 %), což je vláknina, resp. vláknina potravy. Pro metabolismus člověka je vláknina nesmírně důležitá. Obsah vlákniny v zelenině se pohybuje od 0.5 g až do 4 g/100 g.
Ing. Blattná
ABCDEFGHChIJKLMNOPQRSTUVZ